- Home
- Príbehy víťazstiev
- Zázvor-prevencia i energie
Zázvor-prevencia i energie
zázvor-Pravidelné pitie zázvoru pre prevenciu a zlepšenie výkonu
Zázvor je podzemok rastliny rastúce v Ázii s blahodárnymi účinkami na naše zdravie. Čerstvý zázvor (pozor nie sušený) odporúčam piť každému kto si chce udržať pevné zdravie, alebo sa dostať z nejakej choroby poprípade v rekonvalescencii po chorobe či zranení.
A čím je vlastne zázvor tak výnimočný? Podľa TCM je čerstvý zázvor povahy teplé a vstupuje do dráhy Žalúdka, Sleziny a Pľúc. Odstraňuje chlad, zahrieva stredné ohrievač, zastavuje vracanie, zahrieva pľúca a zastavuje kašeľ. Z toho vyplýva, že zázvor dokáže zlepšiť trávenie, liečiť problémy žalúdka, ľahko nás zahreje a podporia pritom aj naše pľúca. Hlavným benefitom je ale to, že zázvor dokáže rozprúdiť energiu po celom tele a tým zabraňuje a predchádza mnohým chorobám, pôsobí preventívne proti prechladnutiu a chrípkam, ale aj chorobám pečene, proti rakovinám, alergiám všetkého druhu, astmy, urýchľuje hojenie zranení a zlomenín, doplňuje energiu (tým je vhodný aj pre športovcov) a dokáže aj vďaka tomuto efektu zlepšovať náladu, pretože v tele všetko prehreje a prežiari a rozbehne všetky stagnácie a iné stázy vzniknuté z nadmiery emócií a stresu. Aj ľudia trpiaci nadváhou, alebo snažiaci sa schudnúť by mali pravidelne piť zázvor. Číňania o zázvoru hovoria, že dokáže vyliečiť 1000 chorôb (tým mysleli asi všetky :)
Pre dosiahnutie takéhoto účinku je ale potrebné piť zázvor pravidelne. Nemá moc význam dať si jednu veľkú dávku 1x týždenne, oveľa lepšie je menšia dávka každý deň. Zázvor sa dá piť skutočne dlhodobo, pretože na rozdiel od Žen-šenu, ktorý má podobný efekt aj keď oveľa silnejší, nemá vedľajšie účinky.
Ako ale užívanie každej byliny má aj pitie zázvoru určité zásady. Zázvor je nutné piť dopoludnia, je to preto že zázvor je jangová bylina a tým telo stimuluje, keby sme pili zázvor večer kedy nadchádza pokojová časť dňa a telo sa pripravuje na oddych, pitím zázvoru by sme sa zase "naštartovali" a to nie je v súlade s plynutím času. Niečo iné sú športovci, pred zápasom v popoludňajších alebo večerných hodinách, prípadne ak potrebujeme zostať dlho svieži aj vo večerných hodinách, tam možno pitie zázvoru odporučiť.
Ďalej sa vyvarujeme pitie zázvoru tesne predtým než pôjdeme von do chladu. Zázvor totiž otvára povrch (póry v koži) a ak by sme šli hneď do chladu, mohli by sme si privodiť prechladnutia. Stačí tak 30minút pred tým, než pôjdeme von (ale to sa týka napríklad aj alkoholu, ktorý má podobné účinky na povrch tela :)
Príprava zázvoru: Rozhodne je nutné zázvor olúpať, pretože často je povrch podzemku ošetrený spomaľovačmi klíčenie, ďalej je potreba podzemok nastrúhať, krájanie na kocky či plátky nemá valného účinku a prichádzame tým o veľké množstvo byliny. V zimnom období je zázvor dobré zalievať horúcou vodou s teplotou 90-100st, v jarnom a letnom období o teplote 70st. Necháme vylúhovať a potom vypijeme (bez zvyškov zázvoru). Zázvor určite nemiešame s citrónom ako je obľúbená kombinácia. Účinok týchto dvoch bylín ide proti sebe, pretože pálivá chuť zázvoru rozptyľuje, zatiaľ čo kyslá chuť citrónu sťahuje. Množstvo zázvoru volíme podľa pocitu čo nám robí dobre, ale nič sa nemá preháňať-ako hovorí poznáme porekadlo "Všetkého veľa škodí". |
Zázvor a prechladnutia.
Ako sem už vyššie uviedol, zázvor otvára povrch, to znamená že je výbornou bylinou pri prechladnutí, pretože svojím účinkom dokáže stimulovať telo aby sa začalo potiť a vypuzovalo z tela patogénmi (dalo by sa to prirovnať k otvoreniu bránky a vymetenie odpadu von). Samozrejme musíme zostať v teple a obmedziť aktivitu. V prípade prechladnutia je najlepší zázvor zalievať vriacou vodou prípadne aj trochu povariť, aby sme telu bojujúcemu s chorobou dodali energiu. V žiadnom prípade nekombinovať s citrónom, pretože jeho kyslá-zvieravá chuť póry uzatvára, tým pôsobí opačne a choroba naopak uväzní v tele. Zázvor možno prisladiť medom, prípadne pokiaľ je nám veľká zima tak doplniť o škoricu pořp. klinček.
Zhrnutie: -Pít zázvor dopoludnia -pravidelne -Oloupat a nastrúhať -Nekombinovat s citrónom -Po vypití odvaru zostať aspoň 30minút v teple |
© Martin Jadrníček, Terapeut TCM